eccoteam.pl

biuro@eccoteam.pl

+48 508-864-522

  • O FIRMIE

    • NORMY W AGLOMERACJI
    • O FIRMIE
    • PORADY I ARTYKUŁY
  • OCZYSZCZALNIE

    Oczyszczalnie biologiczne

    • AT 6-50 RLM BASIC
    • S-NPB 4-50 RLM
    • BIO-HYBRYDA
    • Feliksnavis FEL
    • BIOCLEANER BC4-50
    • Multi i BioEkocent
    • VH 6-50

    Oczyszczalnie Kompaktowe Klasy Premium

    • TOPAS

    Oczyszczalnie SBR i MMBR

    • BC MBR
    • BIOPURA
    • DELFIN PRO 6-12
    • SOLID CLEAR
    • CLEAR-FOX

    Dla Firm i Pensjonatów

    • OCZYSZCZALNIE 10-50 RLM
    • Oczyszczalnie powyżej 50 RLM

    Oczyszczalnie ekologiczne

    • EKO-BIO
    • ATLANTIS lub HB
  • PROMOCJE
  • CENNIK 2022
  • KONTAKT
  • POZOSTAŁE PRODUKTY

    Baseny

    • Baseny całoroczne

    Zbiorniki bezodpływowe

    • Zbiorniki PE, PP
    • Zbiorniki PEHD

    Systemy rozsączeniowe

    • Skrzynki rozsączające
    • Tunele rozsączające

    Przepompownie

    • Małe Przepompownie
    • Przepompownie Ciśnieniowe
    • Studnie wodomierzowe
  • GALERIA

S-NPB 4-50 RLM

 

zastosowanie oczyszczalni S4-50-NPB


Przydomowe, biologiczne oczyszczalnie model S-NPB, podobnie jak większość urządzeń sklasyfiokowanych jako małe oczyszczalnie, znalazły zastosowanie do oczyszczania ścieków pochodzących z:

 

 - domów jedno i wielorodzinnych, grup domów, mały  osiedli domów jednorodzinnych

 - restauracji, szkół, obiektów rekreacyjnych, pensjonatów, hosteli, moteli

 - małych zakładów produkcyjnych itp...

 

Oczyszczalnie S-NPB w zależności o wybranego modelu (S4, S8, S12, … aż do S50) mogą oczyszczać ścieki wyprodukowane przez społeczność w liczbie od 2 – 50 RLM. Szczególna zaletą większości oczyszczalni biologicznych jest rewelacyjny parametr oczyszczalnia w tym przypadku na poziomie: 90-95% w wersji Basic oraz do 99% w wersji Komfort.


 WSZYSTKIE OCZYSZCZALNIE BIOLOGICZNE DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE POSIADAJĄ:

ZNAK CE ORAZ ZGODNOŚĆ Z NORMĄ: EN 12566-3+A2:2013 lub A2:2014

 

 

Zalety oczyszczalni S-NPB

 

  1. Oczyszczalnia biologiczna S-NPB posiada jako jedna z nielicznych oczyszczalni ścieków ZBIORNIK UŚREDNIAJĄCY, SAMODOZUJĄCY przez co zapobiega  przedostawaniusię m.in.: Piasku, tłuszczów oraz elementów stałych niebiologicznych do komory napowietrzanej.
  2. W efekcie: STABILIZAJCIA PRACY OCZYSZCZALNI POPRAWIA SIĘ NIEMAL 3- KROTNIE, A ELEMENTY UKŁADU RECYRKULACJI NIE ZATYKAJĄ SIĘ .
  3. Certyfikowane wartości najmniejszego z dostępnych modeli EK-S4 to PRZEPUSTOWOŚĆ NAWET 2000L/DOBĘ.
  4. Oczyszczalnia posiada samonośny zbiornik dodatkowo wyposażony w obręcze wzmacniające. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zbiornik oczyszczalnie NIE WYMAGA OBETONOWANIA w warunkach prostych. Obręcze w sposób wystarczający kotwiczą go w gruncie. W warunkach trudnych, przy wysokim poziomie wód gruntowych ożeborawnie oczyszczalni stanowi pewnego rodzaju zbrojenie dla   betonu.                                                                                                                                              
  5. Oczyszczalnia EK-S występuje w wersji KOMFORT. Wersja ta wyposażona jest dodatkowo w ZESTAW DO DOZOWANIA POLICHLORKU GLINU, którego zadaniem jest dodatkowa redukcja fosforu Pc oraz azotu Nc. Dzięki temu zastosowaniu zwiększamy stabilizację pracy oczyszczalni, co w szczególności wykorzystywane jest w przypadku nierównomiernego zrzutu ścieku (pensjonaty, małe firmy pracujące w cyklach 2 i 3 zmianowych). Wersja Komfort eksportowana jest do krajów o bardziej rygorystycznych normach środowiskowych, jak: Belgia, Norwegia i Szwecja. 
      Poziom redukcji uzyskujemy wówczas na poziomie: Pc - 94%, N-NH4 - 99%

 

opis oczyszczalni S-NPB i Mechanizm działania

 

Oczyszczalnie typu S-NPB wykorzystują niskoobciążony proces osadu czynnego, który zapewnia uzyskanie wysokich efektów eliminacji zanieczyszczeń ze ścieków oraz pełną stabilizację tlenową osadu nadmiernego. Każda oczyszczalnia typoszeregu S-NPB stanowi kompletną technologiczną całość składającą się z:

 

  1. samonośnego plastikowego zbiornika oczyszczalni, w którym za pomocą odpowiednich przegród wydzielona jest komora uśredniania, komora osadu czynnego (biologicznego oczyszczania) oraz osadnik końcowy,
  2. plastikowego pojemnika chroniącego sprężarkę dostarczającą powietrze do systemu napowietrzającego, systemu recyrkulacji oraz systemu mieszania i rozdrabniania osadu zainstalowanych w poszczególnych komorach zbiornika oczyszczalni,
  3. opcjonalnej nadbudówki do zbiornika oczyszczalni, stosowanej w przypadkach gdy konieczne jest głębsze posadowienie oczyszczalni.
 

EK-S-schemat3_www.eccoteam.pl
 

   1.          zbiornik walcowy

   2.          wzmocnienie zewnętrzne

   3.          rura dopływowa

   4.          komora uśredniania

   5.          element napowietrzający

   6.          filtr wstępny

   7.          pompa mamutowa ścieków

   8.          przelew awaryjny

   9.          komora osadu czynnego

 

  

 10.          dyfuzor napowietrzający

 11.          filtr końcowy

 12.          system recyrkulacji osadu

 13.          osadnik końcowy

 14.          koryto przelewowe

 15.          system rozbijania kożucha

 16.          rura odpływowa

 17.          pompa mamutowa osadu

 18.          rozdzielacz powietrza

Opis procesu technologicznego zachodzącego w oczyszczalni.

 

Ścieki surowe doprowadzane są do komory uśredniania (4). Na dnie komory umieszczony jest grubopęcherzykowy element napowietrzający (5) przeznaczony do intensywnego mieszania i uś­rednienia ścieków w komorze oraz do rozdrabniania grubych zanieczyszczeń. Z komory uśredniania ścieki przepompowywane są następnie pompą mamutową (7) do komory osadu czynnego (9). Pompa mamutowa chroniona jest filtrem wstępnym (6), zatrzymującym grubsze zanieczyszczenia mechaniczne (zawiesiny) w komorze uśredniającej (4). Działanie pompy mamutowej w czasie niskiego dopływu ścieków (lub braku dopływu) pozwała na utworzenie objętości akumulacyjnej, która umożliwia przyjęcie gwałtownego dopływu ścieków (np. po uruchomieniu prysznica, spuszczeniu wody z wanny, pralki itp.) bez przeciążenia hydraulicznego oczyszczalni. W przypadku, gdy zwiększony dopływ ścieków trwa przez dłuższy czas lub w przypadku awarii pompy mamutowej, ścieki mogą dopłynąć grawitacyjnie do komory osadu czynnego (9) poprzez przelew w przegrodzie (8) oddzielający ją od komory uśredniania.

 

W komorze osadu czynnego (9) następuje oczyszczanie biologiczne ścieków za pomocą osadu czynnego, który tworzą zooglealne skupiska bakterii (heterotroficznych i autotroficznych) zdolnych do eliminacji zanieczyszczeń organicznych i biogennych (związków azotu i fosforu). Zawartość komory jest intensywnie mieszana i natleniana za pomocą dyfuzora drobnopęcherzykowego umieszonego na dnie komory (10). W przypadku, gdy dopływ powietrza do dyfuzora jest regulowany czasowo, w oczyszczalni można uzyskać zwiększony efekt usuwania związków biogennych, ponieważ w okresach bez napowietrzania w komorze osadu czynnego dochodzi do częściowej denitryfikacji (redukcji azotanów do azotu gazowego) i biologicznej defosfatacji (nadmiarowa akumulacja fosforanów w komórkach bakterii osadu czynnego).

 

Oczyszczone biologicznie ścieki przepływają przez filtr końcowy (11) do rury centralnej osadnika końcowego (13), w którym zachodzi sedymentacja i zagęszczanie osadu czynnego. Sklarowane ścieki, z niewielką ilością zawiesiny, dopływają następnie do koryta przelewowego (14) i dalej do rury odpływowej (16). Wyflotowane na powierzchni osadnika kłaczki osadu czynnego są rozbijane i zatapiane przez system rozbijania kożucha (15). System ten dostarcza sprężone powietrze pod koryto przelewowe, które wydostaję się poprzez otworki na odwodzie i rozdrabnia (zatapia) pływający osad. Zagęszczony osad czynny, gromadzący się w dolnej części osadnika jest przepompowywany (recyrkulowany) za pomocą pompy mamutowej (17) do komory oczyszczania biologicznego (9), co gwarantuje utrzymanie w niej wymaganego stężenia osadu.

 

Jako źródło powietrza technologicznego dla elementów napowietrzających i pracy pomp mamutowych zastosowano membranową sprężarkę powietrza (z silnikiem elektrycznym 230 V), standardowo usytuowaną w plastikowym pojemniku w bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczalni. Rozprowadzenie i regulację powietrza dostarczanego do poszczególnych odbiorników zapewnia rozdzielacz powietrza (18) z ręcznie regulowanymi zaworami, usytuowany wewnątrz zbiornika oczyszczalni. Czas napowietrzania komory uśredniania i komory osadu czynnego oraz czas pracy pomp mamutowych sterowane są cyfrowym wyłącznikiem zegarowym. Wyłącznik zaprogramowany jest dla dwóch trybów pracy:

 

  • z wsuniętym kluczem programowania oczyszczalnia pracuje w trybie ciągłej pracy sprężarki,
  • z wyjętym kluczem programowania oczyszczalnia pracuje w trybie przerywanej pracy sprężarki.

 

Zmiana zaprogramowanych trybów jest zablokowana przez producenta i ich ewentualną korektę może wykonać tylko serwisant. W przypadku, jeśli klient zażąda odblokowania programu, dostawca nie gwarantuje deklarowanej skuteczności oczyszczania.

 

sCHEMAT 3D

SCHEMAT 3D

Cennik oczyszczalni EK-S, dostępne Akcesoria

CENNIK PROMOCJE 2022

 

Tabele, parametry, dane techniczne

 

Tabela 1. Obciążenie oczyszczalni typoszereg EK-S dla poszcególnych modeli.

 

Wskaźnik

Jedn.

Oczyszczalnia z typoszeregu EK-S

S4

S8

S12

S16

S25

S35

S50

Liczba podłączonych mieszkańców

RLM

4-5

8

12

16

25

35

50

Średnia dobowa ilość ścieków

m3/d

0.60

1.20

1.80

2.40

3.75

5.25

7.50

Stężenie ścieków:

 

 

 

 

 

 

 

 

 - BZT5

gO2/m3

400

400

400

400

400

400

400

 - ChZT-Cr

gO2/m3

800

800

800

800

800

800

800

 - zawiesina

g/m3

450

450

450

450

450

450

450

Ładunki zanieczyszczeń:

 

 

 

 

 

 

 

 

 - BZT5

kgO2/d

0.24

0.48

0.72

0.96

1.50

2.10

3.00

 - ChZT-Cr

kgO2/d

0.48

0.96

1.44

1.92

3.00

4.20

6.00

 - zawiesina

kg/d

0.27

0.54

0.81

1.08

1.69

2.36

3.38


Tabela 2. Parametry technologiczne oczyszczalni typoszereg EK-S dla poszcególnych modeli:


Parametry technologiczne
oczyszczalni

Jedn.

Oczyszczalnia z typoszeregu EK-S

S4

S8

S12

S16

S25

S35

S50

Objętość czynna oczyszczalni

m3

1.72

1.72

2.64

3.97

5.32

8.48

11.88

Czas zatrzymania ścieków

d

2.87

1.44

1.47

1.65

1.42

1.62

1.58

Komora uśredniania (KU):

 

 

 

 

 

 

 

 

 - objętość czynna komory

m3

0.66

0.36

0.62

1.11

1.06

2.38

2.97

 - czas zatrzymania ścieków

d

1.09

0.30

0.34

0.46

0.28

0.45

0.40

 - maksymalne zużycie powietrza

m3/h

1.0

0.5

0.7

1.1

1.0

1.9

2.1

Komora osadu czynnego (KOS):

 

 

 

 

 

 

 

 

 - objętość czynna komory

m3

0.72

1.02

1.51

2.06

3.19

4.41

6.54

 - opadalność osadu czynnego

cm3/l

350

500

500

500

500

500

500

 - indeks osadu czynnego

cm3/g

100

100

100

100

100

100

100

 - stężenie osadu czynnego

kg/m3

3.5

5.0

5.0

5.0

5.0

5.0

5.0

 - stężenie rozpuszczonego tlenu

gO2/m3

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

 - dopływający ładunek BZT5

kgO2/d

0.18

0.36

0.54

0.72

1.125

1.575

2.25

 - przyrost osadu

kg/d

0.13

0.25

0.38

0.50

0.79

1.10

1.58

 - wiek osadu

d

20.1

20.2

20.0

20.5

20.3

20.0

20.8

 - obciążenie osadu

g/g/d

0.09

0.09

0.10

0.09

0.09

0.10

0.09

 - czas zatrzymania ścieków

d

1.21

0.85

0.84

0.86

0.85

0.84

0.87

 - maksymalne zużycie tlenu

kgO2/h

0.05

0.10

0.13

0.17

0.27

0.38

0.54

 - maksymalna ilość powietrza

m3/h

1.0

2.1

2.6

3.4

5.4

7.5

10.7

Osadnik końcowy (OK):

 

 

 

 

 

 

 

 

 - powierzchnia osadnika

m2

0.40

0.40

0.55

0.86

1.15

1.43

2.00

 - objętość czynna osadnika

m3

0.34

0.34

0.51

0.79

1.06

1.69

2.37

 - czas sedymentacji

d

0.57

0.29

0.28

0.33

0.28

0.32

0.32

 - stopień recyrkulacji osadu

%

100

100

100

100

100

100

100

 - ilość osadu recyrkulowanego

m3/d

0.60

1.20

1.80

2.40

3.75

5.25

7.50

 - obciążenie hydrauliczne

m/h

0.19

0.37

0.41

0.35

0.41

0.46

0.47

 - obciążenie objętością osadu

l/m2/h

65

187

205

175

204

230

235

 

Strona NADAL w trakcie przebudowy - powinna ukazać się do 01.03.2022R. Przepraszamy za utrudnienia

Strona stworzona przez Macieja Radzikowskiego © 2012 - 2022 Przydomowe biologiczne oczyszczalnie scieków